niedziela, 2 czerwca 2013

Chojnice w XIV w. cz. I

Wygląd miasta z któego pochodzę sam zachęca do zainteresowania się historią. Nad starówką góruje kościół farny, oraz jedyna pozostała brama miejska tzw "brama Człuchowska". Te dwie duże budowle pochodzą z XIV wieku, czyli okresu będącego poczatkiem rozwoju Chojnic.

Widok na bramę Człuchowską, od strony starego tynku.

W 1309 roku miasto to przechodzi w ręce krzyżaków wraz z całym Pomorzem Gdańskim. Docenili oni znaczenie tego mmiasta, zwanego później przez kronikarza Jana Długosza kluczem i bramą pomorza.  Już na początku władania krzyżaków rozpoczęto obwarowywanie miasta. Budowa mruów obronnych, których linia jest bardzo dobrze znana miała miejsce w I połowie XIVw. Wówczas miasto zostało otoczone murami kamiennymi, które na przełomie XIV i XV wieku zostały podwyższone, przy użyciu cegieł. W ten kamienny pierścień wbudowane były 22 baszty i 3  bramy. Z obwarowań tych pozostała jedynie wspomniana wcześniej brama oraz 8 baszt, z których większośc utraciła pierwotny kształt poprzez późniejsze przebudowy.


Plan przebiegu umocnień.
Największym budynkiem, który moim zdaniem najbardziej przykuwa wzrok jest kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Jest to trójnawowa światynia wzniesiona w stylu pomorskiego gotyku z czerwonej cegły na podmurówce z glazów granitowych. Jej budowa rozpoczeła się około 1340 roku i zakończyła dwadzieścia lat później. Z zwenątrz widać wiele charakterystycznych cech tego stylu architektonicznego jak przypory czy strzeliste okna oraz sama wysokość budynku,. Wnętrze światynie nie wskazuje jednoznacznie na styl architektoniczny w którym powstała. Jest tak z racji tego, że po pożarze z 1733 roku kościół ten otrzymał barokowe wnętrze, a jego regotyzacje przeprowadzono. Uważam ja za kompletnie nieudaną. Gotycki charakter wnętrza tej świątyni został kompletnie zatracony. Dzieje tej poteżnej światyni były dosyć burzliwe. W roku 1555 kościoł został przekazany luteranom, a w ręce katolików powrócil w 1616. Oprócz tego budowla ta wielokrotnie doznawała wielu często poważnych zniszczeń. Podczas wspomnianych pożarów, czy wojen. Jednak zawsze byla ona odbudowywana. Ostania renowacja zakonczyła się w 2007 roku i nadała kościołowi taki o to wygląd.


Tym bardzo krotkim opisem jednej ze średniowiecznych perełek mojego rodzinnego miasta. Kończę pierwszy wpis dotyczący średniowiecznych zabtyków Chojnic. Kolejny o tej tematyce bedzie dotyczył najstarszego budynku mieszkalnego - starej plebani.